اهمیت نور مناسب چراغ مطالعه
اهمیت نور مناسب چراغ مطالعه چیست؟

چرا به نور مناسب چراغ مطالعه نیاز داریم؟ نور مناسب چراغ مطالعه چه ویژگی هایی دارد؟ در دنیای امروز، مطالعه و یادگیری نقش بسیار مهمی در زندگی افراد ایفا می ‌کند. جهت دستیابی به تمرکز عمیق و یادگیری بیشتر، باید یک محیط آرام و مناسب جهت مطالعه داشته باشیم. در این محیط، عوامل مختلفی موثر می باشند و یکی از مهمترین پارامترهای تاثیرگذار جهت ایجاد محیط مناسب، نور مناسب چراغ مطالعه است. نور مناسب، علاوه بر ایجاد روشنایی کافی برای خواندن، تاثیر بسزایی بر روی کیفیت مطالعه، تمرکز و یادگیری ما دارد.


جهت بازدید از انواع چراغ مطالعه فروشگاه اینترنتی هیس کلیک کنید.


بسیاری از افراد در انتخاب چراغ مطالعه، فقط به جنس و ظاهر آن توجه می‌ کنند و هیچ توجهی به شدت و نوع نور مطالعه ندارند. نور نامناسب چراغ مطالعه می ‌تواند منجر به بروز تاثیرات بر روی تمرکز یا عدم تمرکز ما شود. همچنین می تواند سلامت چشمان ما را به خطر بیندازد. در حقیقت، نور مناسب در چراغ مطالعه، باعث کاهش خستگی چشم، افزایش تمرکز و تسهیل فرآیند یادگیری می ‌شود. در این مقاله، به اهمیت نور مناسب در چراغ مطالعه و تاثیر آن بر روی مطالعه خواهیم پرداخت. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

اهمیت نور مناسب هنگام مطالعه

دریافت نور طبیعی طی روز و یا نور مصنوعی مناسب هنگام مطالعه، تاثیری مستقیم بر روحیه و افسردگی افراد دارد. نور طبیعی به خاطر دارا بودن طیف گسترده رنگ ‌ها، احساس انرژی و سرزندگی را تقویت می‌ کند. در صورت کمبود نور، ممکن است خلق و خوی منفی و افسردگی افراد افزایش یابد. برای درمان افسردگی نیز از لامپ‌ های خاصی با طول موج خاص استفاده می شود.

اهمیت نور مناسب هنگام مطالعه

همچنین نور مناسب چراغ مطالعه، هنگام مطالعه بر تمرکز و یادگیری افراد تاثیر قابل توجهی دارد. محیط‌ های کم نور و تاریک باعث کاهش تمرکز انسان می شوند. در نتیجه، لامپ مناسب اتاق مطالعه می تواند نقش بسیار مهمی بر تمرکز و عملکرد بهتر افراد داشته باشد.

بهترین نور مناسب هنگام مطالعه

هنگام تهیه چراغ مطالعه بسیاری از افراد با چالش مواجه می شوند که نور زرد برای مطالعه بهتر است یا سفید؟ جهت پاسخ به این سوال بهتر است بدانید که بهترین نور برای مطالعه یک نور سفید می باشد. نور سفید به دلیل توزیع یکنواخت طیف رنگی، تمرکز افراد را افزایش می ‌دهد. نور سفید با دمای رنگی بین 3500 تا 4500 کلوین، تقریبا بهترین شباهت را با نور طبیعی روز دارد. این نور به عنوان یک نور متعادل و مطلوب جهت مطالعه و تمرکز شناخته شده است.


جهت بازدید از انواع لوازم تحریر فروشگاه اینترنتی هیس کلیک کنید.


با انتخاب لامپ ‌های LED با دمای رنگی در بازه 3500 تا 4500 کلوین، می ‌توانید نور سفید طبیعی را در محیط مطالعه خود ایجاد کنید. همچنین، برای کیفیت نور بیشتر، بهتر است لامپ ‌های LED با CRI (شاخص بازتاب رنگ) بالای 90 را انتخاب کنید، زیرا این لامپ‌ ها باعث ایجاد نوری متعادل‌ تر و واقعی ‌تر می شوند. هنگام استفاده از چراغ مطالعه بهتر است شدت نور اتاق کافی باشد ، همچنین توان نور چراغ مطالعه باید بین 9 تا 12 وات باشد. برخی از افراد تمایل دارند از لامپ هایی با رنگ های گرم استفاده کنند، در حالی که برخی دیگر از افراد استفاده از نور هایی با رنگ سرد را ترجیح می دهند.

میزان شدت نور مطالعه باید چقدر باشد؟

میزان شدت نور مطالعه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. نور چراغ مطالعه باید به میزان کافی زیاد باشد تا بتوانید به راحتی نوشته ها را بخوانید، اما نباید بیش از حد تابش داشته باشد که باعث خستگی چشم شود. در صورت امکان از چراغ‌ های مطالعه قابل تنظیم استفاده کنید تا شدت نور را بر اساس نیاز های خود تنظیم کنید.

عوارض مطالعه با نور کم چیست؟

میزان و رنگ نور مناسب برای مطالعه بسیار اهمیت دارد و در صورت توجه نکردن به شدت نور مناسب هنگام مطالعه ممکن است عوارض زیر رخ دهد.

1. کاهش دیدار:

مطالعه در نور کم ممکن است باعث کاهش دید شود، زیرا چشم برای خواندن کلمات و متون در نور کم تلاش بیشتری کرده و فشار زیادی به چشم ها وارد می شود. بنابراین به مرور زمان ممکن است هنگام خواندن متون با مشکل مواجه شوید و به راحتی نتوانید مطالعه کنید.

2. خستگی چشم:

نور کم باعث افزایش فشار بر چشم می‌ شود و می ‌تواند منجر به خستگی چشم شود. خواندن در نور کم برای مدت طولانی ممکن است منجر به خشکی چشم‌ ها، خارش و احساس سوزش در چشم شود.

3. کاهش تمرکز و عملکرد:

نور کم می ‌تواند تمرکز و توجه انسان را کاهش داده و عملکرد افراد را تحت تاثیر قرار دهد. افراد در محیط کم نور ممکن است جهت پردازش اطلاعات و نگهداری آن ها در حافظه خود، دچار مشکل شوند.

4. افزایش خطر نزدیک ‌بینی:

در نظر داشته باشید که مطالعه در نور کم، به ویژه به مدت طولانی، می ‌تواند خطر نزدیک ‌بینی را افزایش دهد. به طور کلی، مطالعه در نور کم می‌ تواند به خستگی چشم، کاهش تمرکز، کاهش وضوح دیدار و افزایش خطر نزدیک‌ بینی منجر شود. بنابراین، استفاده از نور مناسب و کافی برای مطالعه بسیار مهم است تا این عوارض رخ ندهد.

مناسب ترین جهت تابش نور برای مطالعه کدام است؟

مناسب ‌ترین جهت تابش نور مناسب چراغ مطالعه، جهتی است که نور به طور مستقیم به چشمان شما اصابت نکند. بنابراین بهترین حالت این است که نور مناسب از پشت سر افراد به روی کتاب بتابد. در این روش بدون آنکه نیازی باشد نور مستقیم به چشمان فرد برسد و باعث ایجاد خستگی چشم ها شود، فضای مطالعه به میزان کافی روشن می شود. همچنین، برای جلوگیری از تابش نور بیش از حد، بهتر است از چراغ های خیره کننده، استفاده نکنید. در نهایت، فاصله مناسب بین منبع نور و کتاب یا دفتر حدود ۱ تا ۱.۵ متر است تا نور به طور مناسب توزیع شده و فرد بتواند به راحتی مطالب را بخواند.

مناسب ترین جهت تابش نور برای مطالعه

مشخصات لامپ چراغ های مطالعه متناسب با نوع کاربرد

نور مناسب چراغ مطالعه متناسب با نوع کاربرد و سن افراد متغیر می باشد. برخی از مشخصات لامپ های مناسب برای چراغ مطالعه های پرکاربرد به شرح زیر می باشد.

1- لامپ چراغ مطالعه دانش‌ آموزی:

 • توان: تقریبا معادل 6.5 تا 8.5 وات ال ای دی.
 • روشنایی: ماکزیمم 540 لومن.
 • رنگ نور: رنگ طبیعی یا سفید.
 • اندازه: باید متناسب با اندازه کلاهک چراغ مطالعه باشد.

2- لامپ چراغ مطالعه اداری:

 • توان: تقریبا معادل 9 تا 12 وات ال ای دی.
 • روشنایی: باید شدت نور بیشتری نسبت به لامپ دانش‌آموزی داشته باشد.

3- لامپ چراغ مطالعه مهندسی:

 • توان: تقریبا 9 تا 12 وات ال ای دی.
 • روشنایی: هنگام طراحی میزان نور چراغ مطالعه بسیار مهم می باشد.

4- لامپ چراغ مطالعه عکاسی:

 • توان: حداقل 12 تا 30 وات ال ای دی (با توجه به فاصله چراغ از سوژه و نور محیط).
 • رنگ نور: باید با توجه به رنگ محیط و متناسب با نورپردازی انتخاب شود.

5- لامپ چراغ مطالعه نقاشی:

 • توان: حداقل 9 تا 12 وات ال ای دی.
 • رنگ نور: سفید و دمای رنگ آن محدوده 5000 تا 6000 درجه کلوین.
 • تعداد منابع نور: حداقل دو منبع نور برای از بین بردن سایه‌ های اضافی.

توصیه می ‌شود که هنگام انتخاب نور مناسب چراغ مطالعه، به مشخصات فوق توجه کرده و با توجه به نیاز های خاص خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

راهنمای انتخاب چراغ مطالعه مناسب

جهت انتخاب مناسب ترین چراغ مطالعه، به معیار ‌های زیر توجه کنید:

1. روشنایی:

یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب چراغ مطالعه مناسب، میزان روشنایی آن می باشد. لامپ با روشنایی مناسب باید محیط مطالعه را به طور کافی روشن کند تا به راحتی بتوانید به مطالعه بپردازید. مقدار روشنایی بر حسب لومن (Lumen) مشخص می ‌شود و باید متناسب با فضای شما انتخاب گردد.

راهنمای انتخاب چراغ مطالعه مناسب

2. دمای رنگ:

دمای رنگ چراغ مطالعه اهمیت بسیار زیادی دارد. دمای رنگ با واحد کلوین (Kelvin) اندازه ‌گیری می ‌شود. برای مطالعه، به طور معمول ترجیح می ‌دهیم از چراغ هایی با نور سفید (با دمای 4000-6000 کلوین) استفاده کنیم، تا تمرکز بیشتری داشته باشیم.

3. انتخاب نور سازگار:

نور چراغ مطالعه باید به گونه ای باشد که چشم را خسته نکند. بنابراین انتخاب لامپ ‌هایی با نور سازگار و طبیعی، مانند لامپ‌ های LED با شاخص CRI بالا، می ‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

4. قابلیت تنظیم شدت نور:

بهتر است چراغ مطالعه ای را انتخاب کنید که قابلیت تنظیم شدت نور را داشته باشد. این قابلیت به شما کمک می ‌کند نور را به میزان دلخواه و متناسب با نیاز خود تنظیم کنید.

5. طراحی و استحکام:

طراحی مناسب از دیگر مواردی می باشد که هنگام خرید چراغ مطالعه باید آن را در نظر بگیرید. بنابراین به کیفیت و مقاومت چراغ های مطالعه دقت کنید تا بتوانید به مدت طولانی از آن ها بهره ببرید.

6. صرفه ‌جویی در انرژی:

توجه به میزان مصرف انرژی چراغ مطالعه از دیگر پارامتر هایی می باشد که به شدت حائز اهمیت است. بنابراین بهتر است از چراغ‌ های ال ‌ای ‌دی با مصرف انرژی کمتر و عمر طولانی تر استفاده کنید.

سخن پایانی نور مناسب چراغ مطالعه

نور مناسب چراغ مطالعه در فرآیند مطالعه و انجام برخی از فعالیت های حساس مانند طراحی به عنوان یک عامل بسیار مهم و حائز اهمیت تلقی می‌ شود. نور مناسب، به ما کمک می ‌کند تا کلمات را به راحتی بخوانیم، از خستگی چشم جلوگیری کنیم و تمرکز بیشتری در کارهای خود داشته باشیم. همچنین، انتخاب نور مناسب چراغ مطالعه، در مسیر حفظ سلامت چشم ‌ها و جلوگیری از آسیب‌ های بینایی به ما کمک می‌ کند. شما می توانید انواع چراغ مطالعه مورد نظرتان را از فروشگاه اینترنتی هیس خریداری نمایید.

اشتراک گذاری