بهترین روش پاک کردن جوهر خودکار از روی لباس

پاک کردن جوهر خودکار از روی لباس

برای پاک کردن جوهر خودکار از روی لباس ابتدا باید نوع جوهری که باعث لکه بر روی لباس شده است را مشخص کنید. لکه‌های جوهر بر پایه آب، مانند هایلایترها و … قابلیت شستشو، و از ساده‌ترین لکه‌ها هستند. لکه جوهرهای دائمی (مانند روان نویس، روان نویس فانتزی، خودکار فانتزی) می تواند چالش بزرگ تری باشد اما باز هم قابل پاک شدن هستند و راه ها و روش های خودشون رو دارند پس نگران نباشید. در ادامه با ما همراه باسید تا لکه خودکار روی لباس رو پاک کنید.

با لکه خودکار روی لباس چه کار کنیم؟

قبل از هر چیز توجه داشته باشید که لکه را هر چه سریع تر پاک کنید زودتر پاک می شود و احتمال تمیز شدن لکه بیشتر است. لکه های جوهر تازه راحت تر از لکه های خشک شده پاک می شوند. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که لکه جوهر را قبل از خشک شدن بتونید به دادش برسید. ابتدا روی لکه را با نمک بپوشانید، به آرامی با یک دستمال کاغذی خیس بمالید، سپس نمک را پاک کنید. این کار را تا زمانی که لکه از بین برود تکرار کنید. لکه رفته رفته کم رنگ شده و به مرور از بین می رود.

پاک کردن لکه جوهر خشک شده از روی لباش

پاک کردن لکه جوهر خشک شده از روی لباش

اگر لکه جوهر دیگر خیس نیست و لکه خشک شده بود هم میشه پاکش کرد فقط یکسری تجهیزات لازم دارید. در اینجا روش ها و مراحلی وجود دارد که به شما کمک می کند جوهر را از لباس خود پاک کنید. آنچه شما نیاز دارید عبارتند از:

 • حوله و یا پارچه تمیز و خشک
 • کاسه یا بشقاب های ته گود عمق
 • حوله سفید تمیز
 • مواد مایع لباسشویی
 • الکل
 • سفید کننده مبتنی بر اکسیژن (مانند وایتکس)
 • استون ناخن
 • اسپری مو
 • شیر
 • سرکه
 • نشاسته ذرت

بهترین روش پاک کردن جوهر خودکار از روی لباس

مراحل از بین بردن لکه جوهر بر پایه آب

چگونه لکه های جوهر بر پایه آپ را از لباس پاک کنیم؟ برای این کار باید ابتدا لباس های لکه دار را روی یک حوله یا پارچه تمیز و خشک قرار دهید. سپس آب ولرم را روی ناحیه لکه دار بریزید و با پارچه تمیز دیگری روی سطح جوهری بمالید و پاک کنید. همزمان که روی لکه دارید پارچه رو می کشید جوهر از روی لباس به پارچه زیر لباس انتفال پیدا میکنه و اثر کمتری از جوهر روی پارچه لباس باقی میماند. وفتی که لکه جوهر را پاک می کند مواد شوینده را به محل اضافه کنید. مقدار کمی از مایع لباسشویی را روی لکه جوهر بمالید و اجازه دهید پارچه به مدت سه تا پنج دقیقه بماند. لباس را در آب داغ بشویید به طور معمول با استفاده از گرم ترین آب توصیه شده برای نوع پارچه بشویید. قبل از خشک کردن، مطمئن شوید که کل لکه پاک شده است. اگر اثری از ناحیه لکه دار باقی ماند، مراحل تمیز کردن را مجداد تکرار کنید.

مراحل پاک کردن جوهر خودکار با الکل

مراحل پاک کردن جوهر خودکار با الکل:

معمولا برای از بین بردن لکه جوهر خودکار استفاده از الکل گزینه بسیار موثری است. این روش ممکن است لکه را به طور کامل پاک نکند (چون جوهر خودکار جزو جوهرهای دائمی هستند)، اما حداقل به محو شدن و کم رنگ تر شدن لکه کمک می کند. اما اگر پارچه سفید باشد، ممکن است شانس بیشتری برای از بین بردن لکه به طور کلی داشته باشید.

لکه را با الکل پاک کنید از یک دستمال کاغذی یا پارچه تمیز برای پاک کردن الکل روی لکه استفاده کنید. این کار باعث رقیق شدن لکه و پاک کردن آن در شستشو می شود. حوله زیر ممکن است خیس شود و به دلیل آب شدن جوهر تغییر رنگ دهد، اگر این اتفاق افتاد، لباس را به قسمت تمیز و خشک حوله منتقل کنید تا از جذب مجدد جوهر جلوگیری کنید. این روند را تا زمانی ادامه دهید که جوهر دیگری برای پاک کردن وجود نداشته باشد. ناحیه لکه دار را کاملاً عاری از الکل کنید و کاملا پاک کنید. برای این کار ممکن است چندین بار آبکشی لازم باشد. اگر می‌خواهید جوهر خودکار را پاک کنید، پس از استفاده از الکل، مواد شوینده مایع لباس را روی آن ناحیه بمالید و بگذارید سه تا پنج دقیقه بماند.


جهت بازدید از انواع لوازم تحریر فروشگاه اینترنتی هیس کلیک کنید.


پارچه را بررسی کنید و لباس را بشویید اگر لکه از بین رفت، لباس خود را در یک چرخه منظم با استفاده از داغ ترین آب که برای پارچه ایمن است بشویید. اگر لکه باقی ماند، محلولی از سفید کننده مبتنی بر اکسیژن مانند وایتکس و آب خنک را مخلوط کنید. دستورالعمل های بسته را برای استفاده از مواد شوینده دنبال کنید. لباس را کاملاً در زیر آب قرار دهید و اجازه دهید حداقل هشت ساعت خیس بخورد. اگر لکه باقی ماند، محلول تازه را مخلوط کرده و تکرار کنید. به یاد داشته باشید قبل از خشک کردن لباس، بررسی کنید که لکه به طور کامل پاک شده باشد.

چگونگی پاک کردن جوهر خودکار با استون؟

اگر می تواند روی لکه های جوهر خودکار باز هم کار کنید، برای استفاده از پاک کننده ناخن باید با احتیاط استفاده شود زیرا می تواند به پارچه ها آسیب برساند. ابتدا استون را روی یک درز از داخل یا قسمتی از لباس تست کنید. اگر همه چیز خوب پیش رفت، به مرحله بعدی بروید. پارچه را با لاک پاک کن به همان روشی که با الکل مالش داده شده است، بمالید. مطمئن شوید که ناحیه لکه دار را به قسمت تمیز و خشک حوله منتقل کنید زیرا جوهر پاک می شود. لباس را بشویید و بشویید تا کامل لکه از استون پاک شود. پس از اتمام، لاک پاک کن ناخن را به طور کامل از روی پارچه بشویید.

نحوه پاک کردن جوهر خودکار با اسپری مو

نحوه پاک کردن جوهر خودکار با اسپری مو:

اکثر اسپری های مو حاوی الکل هستند که به حل شدن جوهر و از بین بردن لکه کمک می کند. سعی کنید اسپری مو با محتوای الکل بالا پیدا کنید، اغلب مارک های ارزان قیمت بهترین هستند.

 1. ناحیه رنگ شده را روی حوله قرار دهید.
 2. یک حوله تمیز و خشک زیر پارچه که لکه است قرار دهید.
 3. اسپری کنید و لکه را با اسپری مو پاک کنید.
 4. لکه را کاملا با اسپری مو اسپری کنید و با حوله تمیز دیگری پاک کنید تا لکه از بین برود.
 5. لباس را طبق توصیه ها بشویید.

نحوه پاک کردن جوهر خودکار با شیر:

یکی دیگر از راه های ملایم برای از بین بردن لکه های جوهر، استفاده از شیر است. این روش نیاز به خیساندن یک شبه دارد. پارچه را در شیر فرو کنید یک کاسه کم عمیق یا ظرف دیگری را با شیر به اندازه ای پر کنید که وقتی پارچه زیر آب می رود، لکه جوهر را بپوشاند. پارچه را خیس کنید، اجازه دهید لباس یک شب در شیر خیس بخورد. لباس را بشویید، روز بعد لباس را از شیر بیرون بیاورید و لباس را مطابق توصیه بشویید.

نحوه پاک کردن جوهر خودکار با سرکه و نشاسته ذرت

نحوه پاک کردن جوهر خودکار با سرکه و نشاسته ذرت:

سرکه و نشاسته ذرت دو محصول رایج خانگی دیگر هستند که می توان از آنها برای از بین بردن لکه جوهر استفاده کرد. ابتدا لکه جوهر را با سرکه مرطوب کنید. یک خمیر سرکه و نشاسته ذرت درست کنید. با استفاده از دو پیمانه سرکه و سه پیمانه نشاسته ذرت یک خمیر درست کنید و روی پارچه کار کنید. بگذارید خشک شود و بعد از اینکه خمیر کاملا خشک شد لباس را کاملا بشویید.

نکات تکمیلی پاک کردن لکه جوهر

اگر لکه مزاحم است و بیرون نمی آید، آخرین گزینه پیشنهادی این است که آن را با یک تکه، روبان یا دکمه تزئینی پنهان کنید. لکه‌های موجود در یک مکان را نیز می‌توان با پوشیدن لباس دیگری روی آن پنهان کرد، مانند ژاکت روی پیراهن یقه‌دار. تمامی مراحل نامبرده شده در مجله فروشگاه هیس شامل تحقیق در این زمینه بوده و تست شده است اما باز برای اطمینان از روش های ذکر شده ابتدا مراحل بالا را روی یک ناحیه کوچک از لباس خود مانند درز ها و تکه های جیب تست کنید و در صورتی که پارچه لباس هیچگونه آسیبی ندید میتونید روی مابقی لباس نیز شروع به پاک کردن کنید.