مزایای نقاشی با مداد رنگی
مزایای نقاشی با مداد رنگی چیست؟

یکی از بهترین روش‌های سرگرمی و البته بازی کودکان و نوجوانان نقاشی با مداد رنگی است. نقاشی مداد از سایر ابزارهای نقاشی پرطرفدارتر می باشد. نقاشی با مداد رنگی لذت بیشتری دارد و افراد تمایل بیشتری برای انجام آن دارند. اما این سرگرمی زمانی که در کودکی پرورش یابد در بزرگسالی به یک استعداد درخشان تبدیل می‌شود. نقاشی با مداد رنگی از کودکی تا بزرگسالی برای بسیاری از افراد لذت بخش و سرگرم کننده است. در ادامه می‌خواهیم مزایای نقاشی کردن با مداد رنگی را بیشتر برای شما شرح دهیم تا شما نیز نقاشی کردن کودک خود را جدی بگیرید و در راه پیشرفت و شکوفایی فرزندانتان قدم بردارید.

فواید نقاشی با مداد رنگی برای کودکان چیست؟

اولین گزینه نوشت افزار، که باید برای کودک خود خریداری نمایید مداد رنگی می‌باشد. یکی از بهترین روش‌های پرورش استعداد در کودکان و نوجوانان نقاشی است. حتی روان شناسان به راحتی با استفاده از تحلیل نقاشی به راحتی می‌توانند بفهمند در ذهن کودک چه می‌گذرد و چه احساسی نسبت به شرایط اطراف دارد. بنابراین حتما به کودکان خود نقاشی با مداد رنگی را آموزش دهید. نوع نقاشی و رنگ‌های در نقاشی استفاده می‌شود هر یک معنا و مفهومی دارد. کودک می‌تواند به کمک نقاشی تنش‌ها و انرژی خود را تخلیه کند. به طور کلی می‌توان فواید نقاشی با مداد رنگی برای کودکان را به ترتیب به موارد زیر اشاره داشت:

 • استعدادیابی
 • ذهن خوانی کودک
 • تخلیه انرژی
 • بهبود استرس و آسیب‌های ذهنی
 • بازی بدون صدا و سرگرم کننده

فواید نقاشی با مداد رنگی برای کودکان چیست؟

چرا مداد رنگی تا این حد محبوب شده است؟

در واقع به کمک نقاشی با مداد رنگی است که می‌توانید احساسات خود را با جزئیات بیشتری بیان کنید. شما می‌توانید با کمک مداد رنگی یک صفحه سفید بی جان را به یک نقاشی پر رنگ و لعاب و زیبا تبدیل کنید. شما می‌توانید با میزان فشاری که به مداد رنگی وارد می‌کنید پر رنگی و کم رنگی خطوط را مشخص کنید. مداد رنگی نسبت به سایر ابزارهای نقاشی مانند مداد شمعی و ماژیک و … مزایای زیادی دارد. از جمله می‌توان به 5 مورد زیر اشاره داشت:

 1. مداد رنگی علاوه بر کاربردی بودن بدون دردسر و تمیز هم هستند.
 2. مداد رنگی به دلیل وزن کم و سبک بودن قابل حمل در سفر هستند.
 3. در زمان استفاده از مداد رنگی نیازی نیست نگران خشک شدن مواد نقاشی باشید.
 4. مداد رنگی طول عمر بیشتری دارد و مانند گواش و ماژیک و مداد شمعی تاریخ مصرف ندارد.
 5. نیازی به ابزار دیگری به جز مداد رنگی نخواهید داشت.

چرا مداد رنگی تا این حد محبوب است؟

به همین دلایل است که با کمترین تجهیزات و آمادگی هم می‌توانید خلاقیت خود را روی کاغذ پیاده کنید. شاید برخی از دلایل که مداد رنگی تا این حد محبوب شده است همین موارد می‌باشد.

10 مزیت خرید و نقاشی با مداد رنگی

خرید و استفاده از مداد رنگی برای نقاشی با مداد رنگی مزایای زیادی دارد که در ادامه به ده مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. مداد رنگی ابزاری بسیار تمیز و بدون دردسر است. (کثیف کاری ندارد)
 2. مداد رنگی سبک و قابل حمل است و شما به راحتی می‌‌توانید آن را با خود به سفر ببرید و در مکان‌­های گوناگون از آن استفاده کنید.
 3. مداد رنگی دوام بسیار بالایی دارد و مانند گواش و آبرنگ و ماژیک‌ نیست و لازم نیست نگران خشک شدن مواد و یا خرابی آن‌ها باشید.
 4. با استفاده از مداد رنگی می‌‌توانید روی سطح روشن یا سطح تیره کار کنید. زیرا مداد رنگی کمی شفاف است و نیمه مات شناخته شده است.
 5. استفاده از مداد رنگی آرامش زیادی به شما می‌دهد زیرا هنگام استفاده از آن نگران کثیف شدن محیط یا لباس خود نیستید و کم‌ ترین آلودگی را برای محیط ایجاد می‌کند.
 6. با مخلوط کردن مداد رنگ و لایه‌ سازی و یا با کمک حلال­ و یا سوزاندن می‌­توان رنگ‌ بندی خاصی را ایجاد کنید و نتیجه نهایی نقاشی را شبیه به یک نقاشی رنگ روغن کنید.
 7. شما با استفاده از مداد رنگی می‌­توانید سبک‌های هنری مختلفی مانند سبک‌های انتزاعی، پویا و واقع گرایانه را ارائه داد. زیرا در کنترل جزئیات و احساسات عالی عمل می‌­کنند.
 8. برای استفاده از مداد رنگی مانند گواش و دیگر رنگ‌­ها نیازی به ابزارهای جانبی مانند آب و قلم مو ندارید. فقط با یک بسته مداد رنگی و دفتر نقاشی و تراش و پاک کن به راحتی می‌توانید نقاشی­‌ها و طراحی­‌های زیبایی انجام دهید.
 9. رنگ مداد رنگی در واقع یک رنگ دائمی و ثابت است. مداد رنگی که پایه روغنی بیشتری داشته باشد مغز آن نرم تر است. همچنین هسته مداد رنگی از رنگدانه‌های آسیاب شده بسیار ریز با موم سخت ساخته شده و برخی از مداد رنگی‌­ها یک پوشش چوبی دارند و برخی دیگر فاقد پوشش چوبی هستند.
 10. از دیگر مزایای خرید مداد رنگی می‌توان به ایمن بودن این ابزار طراحی اشاره کرد. مداد رنگی هیچ گونه آسیبی به سلامتی فرد وارد نمی‌کند. درحالی که برای استفاده از ابزارهای طراحی دیگر مانند رنگ‌هایی که به حلال نیاز دارند باید شرایط محیطی مناسب و تهویه مناسب داشته باشد. اما این مورد درباره استفاده از مداد رنگی صدق نمی‌­کند.

10 مزیت خرید و نقاشی با مداد رنگی

هر یک از رنگ‌های مداد رنگی چه مفهومی دارد؟

همانطور که در بالا اشاره شد هر یک از رنگ‌های موجود در مداد رنگی معنی و مفهوم خاصی دارد که در ادامه به چند رنگ اصلی دنیای رنگی اشاره می‌کنیم:

معنی و مفهوم رنگ قرمز

در صورتی که کودک شما از رنگ قرمز در نقاشی خود استفاده کنند، نشانه گرمی، سرزندگی و اشتیاق است اما همچنان می‌تواند نشانه خطر، سرکشی یا فریادی برای کمک باشد. بنابراین بستگی دارد که چه طراحی انجام داده و با چه رنگ‌هایی ترکیب شده است؟

معنی و مفهوم رنگ آبی

در نقاشی کودکان از رنگ آبی نیز به کررات استفاده می‌شود اما معمولا برای رنگ کردن ابرها استفاده می‌شود. معمولا ابری که تیره کشیده شده، به معنی ابر بارانی است، آب به رنگ آبی روشن است.

معنی و مفهوم رنگ زرد

رنگ زرد در نقاشی کودکان به معنای سر زندگی و گرمی و در برخی موارد حسادت را نشان می‌دهد. کودکان همیشه خورشید را زرد می‌کشند. استفاده بیش از حد از رنگ زرد در نقاشی‌ها ممکن است نشانگر پر انرژی بودن یا بیش فعالی هم باشد. البته برخی از زردهای روشن نشانگر عصبانیت یا حسادت است. روان شناس با کنار هم گذاشتن اطلاعاتی که از نقاشی کودک به دست می‌آورد می‌تواند مفهوم نقاشی را بهتر و بیشتر درک کند.

هر یک از رنگ های مداد رنگی چه مفهومی دارد؟

معنی و مفهوم رنگ سیاه

رنگ سیاه گاهی نشان دهنده افسردگی و ناراحتی در کودک است و او این احساسات را در این رنگ پنهان می‌کند. به هر حال رنگ سیاه اغلب توسط کودکان نوپا و پیش دبستانی که در مرحله طغیان رفتارهای خشن و تلاش برای قدرت هستند استفاده می‌شود. ضمن اینکه فراموش نکنید رنگ سیاه در جعبه مداد رنگی، جزو اصلی ترین رنگ ها محسوب می شود.

معنی و مفهوم رنگ سفید

در صورتی که کودکی با رنگ سفید نقاشی کند ممکن است در حال ابراز احساس پوچی باشد. یک برگه سفید خالی یا تقریبا خالی نشان دهنده احساس یا جنبه ای است که هنوز ناشناخته، ناهشیار یا ناپخته است.

معنی و مفهوم رنگ بنفش

این رنگ ترکیبی از قرمز و آبی است. بنفش گرما و سرما را با خود به همراه دارد که منجر به نوعی تنش می‌شود. تفسیر رنگ قرمز و آبی به وسیله بنفش سرکوب می‌شود و اغلب به معنای نوعی سرکوب احساسی است. عزاداری و غم اغلب با رنگ بنفش نشان داده می‌شوند.

معنی و مفهوم رنگ قهوه‌ای

تفسیر رنگ قهوه‌ای در نقاشی‌های کودکان ترکیب تفسیر قرمز (خون و خطر)، زرد (نور و گرما) و آبی (دوری و سردی) است. به این معنی که کودک مجموعه‌ای از احساسات را ارایه می‌دهد که با یکدیگر در تناقض هستند. کودکانی که از رنگ قهوه‌ای در نقاشی‌های خود بسیار استفاده می‌کنند اغلب دارای احساسات پنهان و متناقض هستند.

آخرین سخن درباره نقاشی با مداد رنگی

همانطور که گفتیم بهترین روش برای بالا بردن استعداد کودکان و همچنین سرگرم کردن کودکان نقاشی کشیدن می‌باشد. یکی از بهترین روش‌های نقاشی نقاشی با مداد رنگی است. در واقع برای شروع یادگیری نقاشی باید از نقاشی با مداد رنگی شروع کنید. در نظر داشته باشید حتما از ابزار و سایل باکیفیت استفاده کنید تا نقاشی برای کودک راحت تر باشد. ضمن اینکه محصولات فانتزی نیز در این میان گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

اشتراک گذاری