11 دلیل برای استفاده از سرم ویتامین C روی پوست
11 دلیل برای استفاده از سرم ویتامین C روی پوست

اگر جزو کسانی هستید که به مراقبت از پوست خودتون اهمیت میدید، احتمالاً نام سرم های ویتامین C را شنیده اید. ویتامین C به عنوان یکی از بهترین مواد موجود در بازار برای جلوگیری از پیری و کلید حفظ پوستی صاف، یکدست و درخشان است. اگر چه احتمالاً ویتامین C را در رژیم غذایی خود دریافت می کنید، هیچ راهی برای تضمین اینکه مستقیماً به پوست شما می رود وجود ندارد. استفاده از سرم ها و سایر محصولات موضعی مستقیم ترین راه برای بهره مندی از این فواید است.

برای اینکه بدانید چرا باید سرم ویتامین C را به برنامه روزانه خود اضافه کنید، با هم دیگر تا انتهای این مقاله از مجله فروشگاه هیس همراه باشید. اگر مراقبت از پوست و زیبایی براتون مهم هست و جزو کسانی هستید که علاقه دارید حتما هفته ای یکبار به ما سر بزنید، زیبایی یک امر شخصی است. ما سعی داریم با گروهی از مقالات و تجربه هایی که از این محصولات داریم این موارد رو به شما پیشنهاد می کنیم تا پوست زیبا و عالی داشته باشید.

سرم ویتامین C بیوآکوا

فواید ویتامین C:

استفاده از سروم ویتامین C برای پوست شما فواید زیادی دارد. به عنوان مثال:

 • برای اکثر انواع پوست بی خطر است.
 • هیدراتاسیون را فراهم می کند.
 • می تواند پوست شما را روشن کند.
 • می تواند قرمزی را کاهش دهد.
 • می تواند هایپرپیگمانتاسیون را کاهش دهد.
 • می تواند ظاهر حلقه های زیر چشم را کاهش دهد.
 • تولید کلاژن را ترویج می کند.
 • ممکن است به جلوگیری از افتادگی پوست کمک کند.
 • ممکن است در برابر آسیب خورشید محافظت کند.
 • ممکن است آفتاب سوختگی را آرام کند.
 • ممکن است به بهبود زخم کمک کند.

1. برای اکثر انواع پوست بی خطر است

 ویتامین C دارای مشخصات ایمنی عالی منبع مورد اعتماد است. اکثر افراد می توانند از ویتامین C موضعی برای مدت طولانی استفاده کنند بدون اینکه هیچ گونه واکنش نامطلوبی را تجربه کنند. یک بررسی سال 2017 از تحقیقات منبع معتبر اشاره می کند که ویتامین C ممکن است باعث تحریک جزئی پوست در غلظت های بالای 20٪ شود. به همین دلیل، غلظت آن اغلب بین 10 تا 20 درصد در محصولات مراقبت از پوست متغیر است.

moshahede mahsol

2. ویتامین C آبرسان است

بر اساس یک بررسی تحقیقاتی در سال 2017، بیشتر پوست و اندام های سالم حاوی غلظت بالایی از ویتامین C هستند که نشان می دهد ویتامین C از طریق گردش خون در بدن تجمع می یابد. ویتامین C موضعی به شکل اسید اسکوربیک به بهترین وجه به پوست نفوذ می کند. طبق بررسی منبع معتبر در سال 2022، منیزیم آسکوربیل فسفات، یکی دیگر از مشتقات ویتامین C مورد استفاده در مراقبت از پوست، نشان داده است که اثر آبرسانی روی پوست دارد. از دست دادن آب از طریق اپیدرمی (TEWL) را کاهش می دهد و به پوست شما اجازه می دهد رطوبت را بهتر حفظ کند. یک سرم ضد آلودگی و آنتی اکسیدانی حاوی عصاره Deschampsia antarctica، اسید فرولیک و ویتامین C TEWL را تا 19 درصد کاهش داد و عملکرد سد پوست را بهبود بخشید.

3. ویتامین سی درخشان کننده است

ویتامین سی می‌تواند به محو شدن رنگدانه‌ها کمک کند و سطح پوست را برای کاهش تیرگی صاف می‌کند. این موضوع به پوست درخشندگی و جوانی می بخشد. یک بررسی در سال 2017 اشاره می کند که استفاده از ویتامین C تولید ملانین را مختل می کند. ملانین رنگدانه مسئول رنگ پوست است. با مهار تولید ملانین، ویتامین C می تواند به محو شدن لکه های تیره و هایپرپیگمانتاسیون کمک کند. همچنین ممکن است به روشن شدن ظاهر پوست شما کمک کند.

4. به کاهش قرمزی و یکنواخت شدن رنگ پوست شما کمک می کند

بر اساس بررسی منبع مورد اعتماد در سال 2015، ویتامین C همچنین از طریق ظرفیت آنتی اکسیدانی خود به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می کند. این بدان معنی است که پوست شما را تسکین می دهد و می تواند پف کردگی را کاهش دهد.

عملکرد ضد التهابی ویتامین C ممکن است کمک کند:

رادیکال های آزاد که باعث آسیب اکسیداتیو می شوند را خنثی می کند. بهینه سازی سیستم ایمنی برای جلوگیری از پاسخ ایمنی التهابی خواص ضد التهابی ویتامین C همچنین می تواند به کاهش قرمزی کمک کند، که به نوبه خود می تواند یکنواختی پوست ایجاد کند. کاهش ترکیبی لکه های تیره، قرمزی و سوزش باعث می شود رنگ پوست شفاف و صافی داشته باشید.

5. به محو شدن هایپرپیگمانتاسیون کمک می کند

از آنجایی که ویتامین C مانع تولید ملانین می شود، در واقع می تواند هایپرپیگمانتاسیون را از بین ببرد. هایپرپیگمانتاسیون از جمله لکه های خورشیدی، لکه های پیری و ملاسما زمانی اتفاق می افتد که ملانین در نواحی خاصی از پوست بیش از حد تولید شود. همچنین می تواند در مناطقی که آکنه بهبود یافته است اتفاق بیفتد. ویتامین C با کاهش فعالیت آنزیمی به نام تیروزیناز، سنتز ملانین را مهار می کند. این به طور گسترده ای در درماتولوژی برای کاهش رنگدانه لکه های پرپیگمانته روی پوست استفاده می شود. همچنین برای درمان هیپرپیگمانتاسیون ملانین لثه (هیپرپیگمانتاسیون لثه) استفاده می شود، اگر چه مطالعات محدود است. مقابله با آکنه؟ علاوه بر سرم های ویتامین C، گزینه های دیگری برای درمان آکنه هایپرپیگمانتاسیون وجود دارد.

moshahede mahsol

6. ظاهر حلقه های زیر چشم را کاهش می دهد

سرم های ویتامین C می توانند با حجیم کردن و آبرسانی به ناحیه زیر چشم به صاف کردن خطوط ریز کمک کنند. اگرچه ویتامین C در کاهش قرمزی کلی موثرتر است، برخی افراد می گویند که می تواند به کاهش تغییر رنگ مرتبط با حلقه های زیر چشم کمک کند. بر اساس یک مطالعه کوچک در سال 2019 بر روی سه روش درمانی برای سیاهی دور چشم، مزوتراپی ویتامین C منجر به بهبود قابل توجهی در رنگدانه حلقه های زیر چشم شد. با این حال، برخی از شرکت کنندگان نیز احساس سوزش را گزارش کردند.

برخی از راه های دیگر برای کمک به خلاص شدن از شر پف زیر چشم عبارتند از استفاده از کمپرس سرد و افزودن رتینول به روتین مراقبت از پوست؛ پوست زیر چشم نازک و حساس است، بنابراین بهتر است از محصولاتی که مخصوص ناحیه زیر چشم طراحی شده اند استفاده کنید.

7. باعث تولید کلاژن می شود

کلاژن یک پروتئین طبیعی است که با گذشت زمان و یا استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب کاهش می یابد. سطوح پایین کلاژن می تواند منجر به خطوط ظریف و چین و چروک شود. ویتامین C به دلیل افزایش تولید کلاژن از طریق فرآیند سنتز کلاژن شناخته شده است. در واقع، سنتز کلاژن بدون ویتامین سی امکان پذیر نیست. این به این دلیل است که ویتامین C کوفاکتور ضروری برای دو آنزیم مورد نیاز برای سنتز کلاژن است. پرولیل هیدروکسیلاز، که مولکول کلاژن را تثبیت می کند. لیزیل هیدروکسیلاز، که استحکام ساختاری را فراهم می کند. همچنین می توانید تولید کلاژن را از طریق رژیم غذایی خود افزایش دهید.

تاثیر سرم ویتامین C

8. ممکن است به جلوگیری از افتادگی پوست کمک کند

تولید کلاژن با خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست مرتبط است. هنگامی که سطح کلاژن شما شروع به کاهش پیدا می کند، پوست شما نیز ممکن است شروع به افتادگی کند. استفاده از سرم ویتامین C ممکن است تولید کلاژن را تقویت کند و در نتیجه یک اثر سفت کننده کلی ایجاد می کند. این در مورد افتادگی ناشی از پیری طبیعی، آسیب استرس اکسیداتیو یا کاهش شدید وزن متصل است. این بدان معنی است که می تواند به کاهش ظاهر افتادگی پوست کمک کند و باعث می شود پوست شما سفت تر و شاداب تر به نظر برسد.

9. در برابر آسیب خورشید محافظت می کند

قرار گرفتن بیش از حد در معرض استرس اکسیدان از طریق آلاینده ها یا تابش اشعه ماوراء بنفش (UV) با کاهش سطح ویتامین سی در پوست همراه است. سطوح ویتامین C همچنین در پوست های بالغ یا آسیب دیده با نور کمتر است، اگرچه محققان مطمئن نیستند که آیا این یک علت یا معلول است.

آسیب خورشید توسط مولکول هایی به نام رادیکال های آزاد ایجاد می شود. اینها اتمهایی هستند که یک الکترون از دست رفته دارند. رادیکال‌های آزاد به دنبال اتم‌های دیگری می‌گردند که می‌توانند از آن‌ها یک الکترون را دزدیدن و این می‌تواند منجر به آسیب قابل توجهی به پوست شود. ویتامین C سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها با دادن الکترون به این رادیکال های آزاد از سلول های سالم پوست محافظت می کنند و آنها را بی ضرر می کنند.

10. ممکن است به تسکین آفتاب سوختگی کمک کند

بر اساس بررسی منبع معتبر در سال 2017، ویتامین C علاوه بر به حداقل رساندن قرمزی، گردش سلولی را تسریع می کند. این سلول های آسیب دیده را با سلول های جدید سالم جایگزین می کند. در بررسی سال 2017 ذکر شده است که استفاده موضعی از ویتامین سی، در ترکیب با ویتامین E و سایر ترکیبات، همچنین نشان داده است که آسیب ناشی از تابش اشعه ماوراء بنفش (معروف به آفتاب سوختگی) را کاهش می دهد. این ترکیب همچنین التهاب ناشی از قرار گرفتن در معرض بیش از حد UV را کاهش می دهد. توجه به این نکته مهم است که محققان دریافتند که ویتامین C به تنهایی در کاهش آفتاب سوختگی به تنهایی مؤثر است.

11. به طور کلی به بهبود زخم کمک می کند

با توجه به اثرات آن بر آفتاب سوختگی، جای تعجب نیست که مصرف موضعی ویتامین C می تواند بهبود کلی زخم را تسریع کند. بهبود سالم زخم خطر التهاب، عفونت و جای زخم را کاهش می دهد. در واقع، کمبود این ویتامین کلیدی می‌تواند باعث شود زخم‌ها زمان بیشتری برای التیام پیدا کنند. یک بررسی در سال 2017 نشان داد که مصرف مکمل های ویتامین C با افزایش سطح آنتی اکسیدان در بدن و پوست تأثیر مثبتی بر بهبود و رشد پوست دارد. تا حدی به این دلیل است که بهبود زخم با تشکیل کلاژن مرتبط است و ویتامین C تولید کلاژن را افزایش می دهد.

سرم ویتامین C

نحوه استفاده از سرم ویتامین C

همه محصولات پوستی پتانسیل ایجاد عوارض جانبی را دارند. برای ارزیابی خطر واکنش آلرژیک، همیشه باید یک تست پچ انجام دهید. این تست به این صورت است:

ناحیه کوچکی از پوست را انتخاب کنید که به راحتی پنهان شود. مقدار کمی از محصول را بر روی پوست بمالید و 24 ساعت صبر کنید. در صورت عدم بروز عوارض، می توانید آن را به صورت خود بمالید. در صورت بروز، قرمزی یا کهیر مصرف را قطع کنید. وقتی زمان استفاده کامل فرا رسید، دستورالعمل‌های روی برچسب محصول را دنبال کنید. ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض مجدد، واکنش پوستی ایجاد شود، بنابراین بهتر است محصولات جدید را یکی یکی با فاصله چند هفته معرفی کنید.

سرم ویتامین C بطور معمول یک یا دو بار در روز استفاده می شود. یک قانون سرانگشتی خوب این است که سرم را پاکسازی کنید، تقویت کنید، از سرم ویتامین C استفاده کنید و سپس مرطوب کنید. محصولات مراقبت از پوست را حتما با دست های تمیز استفاده کنید. می توان آن را بطور ایمن با سایر مواد فعال استفاده کرد، اگرچه استفاده در کنار محصولات حاوی نیاسینامید ممکن است ویتامین C را کم اثر کند. با توجه به یک منبع مورد اعتماد در سال 2020، نشان داده شد که ترکیبی از تیروزین، روی و ویتامین C باعث افزایش فراهمی زیستی ویتامین C 20 برابر بیشتر از ویتامین C به تنهایی می شود.