3 روش جذاب برای آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان
3 روش جذاب برای آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان

آموزش حروف الفبا کلاس اول باید به همراه آهنگ و شادی باشد تا بهتر و راحت تر در ذهن کودک شما باقی بماند. یادگیری حروف الفبای فارسی اولین و مهم ترین مرحله یادگیری و آموزشی هر شخصی است. همه ما در طول زندگی این مرحله را سخت یا آسان پشت سر گذاشته‌ایم. اما امروزه روش‌های نوینی برای آموزش و یادگیری حروف الفبا وجود دارد که باید با توجه به علاقه دانش آموزان بهترین و مناسب ترین روش یادگیری حروف الفبا را به آن‌ها آموزش دهید. در نظر داشته باشید این مرحله از آموزش بسیار مهم و حساس می‌باشد.

زیرا پایه ادامه تحصیل و علاقه مند شدن دانش اموزان به تحصیل همین یادگیری حروف الفبا می‌باشد. در نظر داشته باشید آموزش نوشتن حروف الفبای فارسی کلاس اول ابتدایی نیز به همان میزان خواندن حروف الفبا دارای اهمیت می باشد. در ادامه چند روش متداول آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان را به شما معرفی می‌کنیم. مطالعه این مقاله را به افرادی که فرزند خردسال دارند و معلمین کلاس اول ابتدایی توصیه می‌کنیم تا بتوانید موارد جدیدی را به نظام آموزش وارد کنید. با ما همراه باشید.

آموزش حروف الفبای فارسی با بازی

بازی حروف الفبا برای کلاس اول یکی از بهترین و مدرن ترین روش های یادگیری الفبا و خواندن و نوشتن می باشد. همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های پدر و مادرها این است که چطور می‌توانند به فرزند کوچک خود در خواندن و نوشتن حروف الفبا کمک کنند! بچه‌ها بازی کردن را دوست دارند و قطعا بهترین روش برای تعلیم و آموزش بازی است. هر چیزی را با بازی به راحتی می‌توان به کودکان آموزش داد. در ادامه برخی از متداول‌ترین روش‌های بازی و آموزش حروف الفبا را به شما می‌گوییم تا بتوانید یکی از آن‌ها و یا همه آن‌ها را برای آموزش خود استفاده نمایید.


جهت بازدید و خرید انواع لوازم تحریر فانتزی و جذاب کلیک کنید.


جدا کردن کلمات به صورت بازی

بهترین روش آموزش به کودکان بازی است. آموزش حروف الفبا با بازی نیز بهترین روش یادگیری است. این روش را بسیاری از معلمان نیز تایید می‌کنند؛ در این روش کودک با اجزای مختلف یک کلمه هم، آشنا می‌شوند. برای این بازی کافی است حروف مختلف کلمه را روی مقوا بنویسید و دور آن را برش بزنید. سپس از کودکتان بخواهید با کنار هم قرار دادن کلمات در کنار یکدیگر کلمات جدید بسازید. بعد از ساختن کلمه از کودک بخواهید کلمات را با صدای بلند و واضح بخواند. این کار تا حد زیادی اعتماد به نفس کودک شما را بالا می‌برد. این روش یکی از آسان ترین و البته کم هزینه ترین روش‌های یادگیری حروف الفبا محسوب می‌شود. پس برای شروع بسیار مناسب می‌باشد.

نکته مهم: آموزش حروف الفبا پیش دبستانی، بهتر است توسط معلمین آموزش دیده و باتجربه انجام شود. بهتر است آموزش حروف الفبا در خانه و توسط والدین انجام نگردد.

جدا کردن کلمات به صورت بازی

بازی جعبه شن

این روش بازی هم در میان والدین بسیار متداول است. در صورتی که حیاط خانه شما بزرگ است از کودک خود بخواهید حروف و کلمات را روی شن برای شما بنویسند. یا می‌توانید یک کلمه را خودتان بنویسید و از کودکتان بخواهید با صدای بلند کلمه یا حروف الفبا را بخواند. حتی می‌توانید در کنار مسافرت و در کنار دریا و از شن‌های دریا برای نوشتن استفاده نمایید. این روش برای کودکان نیز بسیار جذاب و دوست داشتنی است زیرا آن‌ها عاشق بازی کردن با شن هستند. والدین عزیز می‌توانند زمانی که به کنار دریا می‌روند هم از این ترفند برای یادگیری حروف الفبا استفاده کنند.

بازی جمع آوری حروف اول

در این بازی شما به تعداد حروف الفبای فارسی، یعنی 32 عدد کارت را در اختیار کودک خود قرار می‌دهیم. سپس حروف الفبا فارسی را به صورت درهم بخوانید و از کودک بخواهید حروف را پیدا کند و به شما نشان دهد. به این ترتیب کودک می‌تواند حروف الفبای فارسی را سریع تر یاد بگیرد. به طور کلی هر آموزشی که در آن بازی سهیم باشد کار یادگیری را جذاب تر نموده و سریع تر پیش می‌روید. شما می‌توانید این کار را به راحتی و خودتان در خانه درست کنید.

آموزش حروف الفبای فارسی با سرودن شعر

یکی دیگر از بهترین روش‌های به خاطر سپردن حروف الفبای فارسی سرود و آواز خواندن می‌باشد. به خاطر سپردن آواها راحت‌تر می‌باشد. به همین دلیل است که معلمان ابتدایی بخصوص کلاس اول با خواندن شعر و سرودهای شاد کودکان را ترغیب به یادگیری می‌کنند. خواندن شعر و به خاطر سپردن آن برای کودکان زیر ۷ سال بسیار جذاب و ساده است و کودکان را خسته نمی‌کند. کتاب و اپلیکیشن‌های زیادی برای نصب روی گوشی در زمینه آموزش حروف الفبا با شعر برای پیش دبستانی و دبستانی وجود دارد. این کار باعث به خاطر سپردن آواز در ذهن کودک می‌شود.

آموزش حروف الفبای فارسی با سرودن شعر

آموزش الفبای فارسی با جعبه حروف

این جعبه حروف الفبای فارسی بهترین گزینه برای تقویت دیکته و یادگیری حروف الفبا می‌باشد. این حروف به اشکال مختلف چسبان و غیر چسبان در جعبه وجود دارند. در برخی از نمونه محصولات در پشت هر یک از حروف آهنربا وجود دارد که کودک می‌تواند بر روی تخته وایت برد آن‌ها را کنار هم بچسباند و با آن‌ها کلمه بسازد. این حروف رنگی هستند و شما می‌توانید بعد از اتمام در صورت داشتن اشتباه، لغت اشتباه را با حروف مثلا قرمز رنگ مشخص می‌کنید.

آموزش الفبای فارسی با جعبه حروف

آموزش الفبا به کمک پازل

یکی از مناسب‌ترین ابزارهای آموزش حروف الفبای فارسی، پازل‌ها محسوب می‌شوند. والدین باید برای کودک خود وقت گذاشته و در کنار آن‌ها به درست کردن پازل بپردازند. در این صورت کودک شما تمایل بیشتری به بازی با پازل از خود نشان می‌دهد. پازل باعث تقویت هوش و خلاقیت کودک می‌شود همچنین به کودک می‌آموزد برای موفقیت در کارها باید نظم داشت. حل کردن پازل باعث هماهنگی بیشتر بین چشم و دست کودک می‌شود.

مهم ترین ابزارها برای آموزش جروف الفبا به کودک عبارتند از:

  • مداد: بهتر است از مداد فشنگی یا مداد جادویی که به تازگی در میان کودکان مورد توجه قرار گرفته است استفاده نمایید.
  • مداد رنگی: علاوه بر مداد مشکی باید از مداد رنگی ها هم استفاده کنید. به این ترتیب به راحتی می‌توانید با استفاده از رنگ‌های شاد کودک را به یادگیری و انجام تکالیف علاقه مند کنید.
  • دفتر: بهتر است از دفترچه یادداشت‌هایی با سایز کوچک استفاده کنید. به این ترتیب کودک کمتر احساس خستگی می‌کند.
  • تراش و پاکن: حتما از تراش و پاک کن‌های با جنس مرغوب کمک بگیرید تا کار کردن با آن ها برای نوشتن حروف الفبا راحت‌تر باشد.

آخرین سخن درباره یادگیری حروف الفبای فارسی

ما چند روش ساده یادگیری حروف الفبای فارسی را به شما آموزش دادیم. اگر شما هم راه دیگری می‌شناسید خوشحال می‌شویم نظر خود را با ما و سایر خوانندگان در میان گذارید. در نظر د اشته باشید باید به کودک فرصت یادگیری دهید زیرا سطح هوش هر یک از کودکان با یکدیگر متفاوت است. اگر برای یک کودک روشی جواب دهد قرار نیست برای همه هم این روش یادگیری جواب دهد. برای یادگیری و آموزش به کودک خود وقت بگذارید و با آرامش برخورد کنید.

اشتراک گذاری