5 نکته برای استفاده از ویتامین D
5 نکته برای استفاده از ویتامین D

بهترین زمان برای مصرف ویتامین D چه زمانی است؟

ویتامین D را می توان در هر زمانی از روز مصرف کرد. با این حال، بسیاری از مردم ترجیح می دهند آن را در صبح مصرف کنند تا باعث اختلالات در خواب نشوند. ممکن است زیاد به زمان مصرف مکمل ویتامین D فکر نکنید. اما شاید برای شما این سوال وجود داشته باشه که زمانی که آن را مصرف میکنیم مناسب هست یا نه؟ اما نکته اینجاست که زمان مصرف ویتامین ها میتواند تاثیر خیلی زیادی بر قدر جذب آنها داشته باشد. در این مجاله از مجله فروشگاه هیس سعی داریم که همه چیز را درباره ی مصرف ویتامین D با هم دیگه باد بگیریم پس با ما همراه باشید.


جهت بازدید از انواع لوازم آرایشی فروشگاه اینترنتی هیس کلیک کنید.


بهترین زمان مصرف ویتامین D:

تا کنون زمان دقیق و قانونی برای مصرف ویتامین D ارائه نشده. اما برخی از افراد متخصص ترجیح می‌دهند مکمل‌های ویتامین D را در روز همراه با غذا مصرف کنند. برخی افراد همچنین فکر می کنند که مصرف ویتامین D قبل از خواب می تواند اختلال هایی در خواب ایجاد کند. اما طبق آزمایش های TBH، هیچ اثبات علمی برای تأیید این موضوع تا به امروز وجود ندارد. با این حال، اگر فکر می‌کنید که ویتامین D مقصر سرگردانی در شب های شماست، احتمالاً باید مصرف مکمل خود را به روز ها انتقال دهید.
ویتامین D

آیا باید ویتامین D را با غذا مصرف کرد؟

آره! ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است، به این معنی که در روغن ها یا چربی ها حل می شود. به همین دلیل است که بهتر است مکمل ویتامین D را با غذاهایی که دارای چربی های سالم هستند (مانند روغن زیتون، دانه ها، آجیل، ماهی چرب یا تخم مرغ) مصرف کنید. اما هنوز در مورد اینکه آیا مصرف مکمل‌های ویتامین D با غذاهای کم‌چرب یا پرچرب بهتر است، بررسی نشده است.

در یک مطالعه در سال 2013، 62 سالمند یک مکمل 50000 IU ویتامین D3 را یک بار در ماه به مدت 3 ماه مصرف کردند. شرکت کنندگان به سه گروه غذایی تقسیم شدند – بدون وعده غذایی، وعده غذایی پرچرب و وعده غذایی کم چرب. در پایان مطالعه، محققان دریافتند افرادی که مکمل‌های ویتامین D3 را همراه با یک وعده غذایی کم چرب مصرف می‌کردند، جذب بهتری داشتند.

مصرف ویتامین D در صبح

بسیاری از افراد مصرف ویتامین D خود را در صبح ترجیح می دهند. علم زیادی وجود ندارد که نشان دهد این کار آن را مؤثرتر می کند. اما یک مزیت وجود دارد: اگر بخشی از برنامه صبحگاهی شما باشد، یادآوری مصرف مکمل‌هایتان آسان‌تر است. نکته حرفه ای: زنگ هشدار ویتامین D را روی گوشی خود بزنید. این می تواند به شما کمک کند که حتی در صبح ها پر هیاهو فراموش نکنید که غذاهای خود را مصرف کنید.
ویتامین D شب

آیا مصرف ویتامین D در شب باعث بی خوابی می شود؟

بسیاری از مردم فکر می کنند ویتامین D می تواند باعث بی خوابی و سایر نگرانی های خواب شود، به خصوص وقتی که در شب مصرف شود. تحقیقات نشان می دهد ویتامین D در تولید ملاتونین در بدن شما نقش دارد، هورمونی که به تنظیم ریتم شبانه روزی شما کمک می کند و می تواند به کیفیت کلی خواب شما نیز کمک کند. این بدان معناست که ویتامین D در واقع ممکن است کیفیت خواب شما را بهبود بخشد.

بر اساس یک بررسی تحقیقاتی در سال 2018، مکمل می تواند به رفع کمبود ویتامین D کمک کند. به نوبه خود، این ممکن است علائم اختلال خواب را کاهش دهد. با این حال، این بررسی همچنین اشاره می کند که سطوح بالای ویتامین D در واقع می تواند خطر خواب ناسالم را افزایش دهد. ممکن است همچنان بخواهید با مصرف ویتامین D در شب ادامه دهید. اما اگر فکر می‌کنید که زمان خواب شما را مختل می‌کند، سعی کنید آن را زودتر در روز مصرف کنید.

چرا مردم از مکمل های ویتامین D استفاده می کنند؟

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است بخواهید مکمل ویتامین D مصرف کنید.

خیلی از ما ها در معرض خطر کمبود ویتامین D هستیم

بر اساس داده‌های سال‌های 2011 و 2012، حدود 41.6 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده به اندازه کافی ویتامین D دریافت نمی‌کنند. خطر کمبود شما به موارد زیر بستگی دارد:

  • چقدر آفتاب میگیری؟ تخمین زده می شود که 50 تا 90 درصد ویتامین D شما از آفتاب مستقیم تامین می شود. بنابراین اگر زیاد آفتاب نگیرید ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار بگیرید.
  • ویتامین ها در رژیم غذایی شما وجود دارد. بسیاری از غذاها منابع غنی ویتامین D نیستند. اما با این وجود، خوردن غذاهایی مانند ماهی چرب، شیر، تخم مرغ و غلات صبحانه غنی شده با ویتامین D می تواند به شما کمک کند دوز روزانه خود را از ویتامین D دریافت کنید.
  • رنگ پوست شما هرچه پوست شما تیره تر باشد، ملانین بیشتری در آن وجود دارد. ملانین رنگدانه ای است که به محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید کمک می کند. اما همچنین توانایی پوست شما برای تولید ویتامین D را کاهش می دهد، به خصوص اگر در یک منطقه ابری زندگی می کنید.
  • سن شما. با بالا رفتن سن، توانایی پوست شما برای ساخت ویتامین D کاهش می یابد. همچنین، افراد مسن ممکن است زمان کمتری را زیر نور خورشید بگذرانند.
  • شرایط پزشکی خاص برخی از بیماری‌ها – مانند بیماری سلیاک، فیبروز کیستیک، بیماری کرون، و بیماری‌های کلیوی و کبدی – می‌توانند جذب یا متابولیسم ویتامین D را برای بدن سخت‌تر کنند.

کمک به سلامت استخوان:

ویتامین D به بدن شما کمک می‌کند تا کلسیم را جذب کند، کلسیم جزو موادی هستند که استخوان‌ها (بیشتر) از آن ساخته شده‌اند. مطالعات همچنین نشان می دهد که مکمل ویتامین D می تواند به کاهش پوکی استخوان کمک زیادی میکند. اما، در حالی که ویتامین D ممکن است برای پوکی استخوان مفید باشد، اما هنوز نمی دانیم که آیا می تواند به کاهش خطر شکستگی استخوان کمک کند یا خیر.
ویتامین D ایمنی

بهبود عملکرد سیستم ایمنی:

ویتامین D می تواند به حفظ سیستم ایمنی بدن شما کمک کند. طبق تحقیقات انجام شده در سال 2011، این ماده دارای برخی خواص ضد التهابی است و می تواند به تنظیم پاسخ های ایمنی بدن شما کمک کند.

پیشگیری از سرطان:

یک بررسی تحقیقاتی در سال 2009 نشان می دهد که ویتامین D ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند. طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، ما نمی دانیم که آیا مکمل های ویتامین D می توانند بر خطر ابتلا به سرطان تأثیر بگذارند یا خیر – اما ممکن است کمی خطر مرگ ناشی از سرطان را کاهش دهند.

سلامت روان:

مغز شما برای عملکرد صحیح به ویتامین D نیاز دارد. برخی از مطالعات ارتباط بین سطوح پایین ویتامین D خون و افزایش خطر افسردگی را نشان داده اند. اما، طبق NIH، مکمل‌های ویتامین D از علائم افسردگی پیشگیری یا کاهش نمی‌دهند.

کاهش گرفتگی عضلات:

گرفتگی عضلات یکی از علائم رایج کمبود ویتامین D است. یک مطالعه حیوانی در سال 2011 نشان می دهد که بین کمبود ویتامین D و ناراحتی اسکلتی عضلانی ارتباط مستقیم وجود دارد. اما یک مطالعه جدیدتر روی 230 زن یائسه نشان می دهد که ویتامین D هیچ تاثیر واقعی بر گرفتگی عضلات ندارد. بنابراین قطعاً تحقیقات بیشتری لازم است.

کاهش خستگی:

یکی دیگر از علائم بارز سطح پایین ویتامین D خستگی است. بنابراین منطقی است که محققان در آزمایشی در سال 2014 دریافتند که بازگرداندن ویتامین D در جریان خون به سطوح معمولی به طور قابل توجهی باعث کاهش شدت خستگی می شود. با این حال، اگر خستگی شما به سطح ویتامین D شما مرتبط نباشد، ممکن است مفید نباشد.

سخن پایانی:

هیچ زمان مشخصی از روز وجود ندارد که بهترین زمان مصرف مکمل های ویتامین D باشد اما برای عملکرد بهتره این مکمل متوان نکات بالا را استفاده کرد. برخی افراد می گویند مصرف مکمل های ویتامین D در شب باعث بی خوابی میشود. هیچ تحقیقی برای تایید این موضوع وجود ندارد، اما اگر فکر می‌کنید که خواب شما را مختل می‌کند، ممکن است بخواهید مکمل خود را زودتر در روز مصرف کنید. به علاوه، مصرف ویتامین D در صبح می تواند به خاطر سپردن آن را آسان تر کند.

مهمتر از زمان مصرف ویتامین D این است که آن را با چه غذایی مصرف می کنید. مکمل های خود را همراه با غذا مصرف کنید، به خصوص مکمل هایی که حاوی چربی های سالم هستند. این می تواند جذب را در روده کوچک بهبود بخشد. اگر در مورد سطح ویتامین D خود نگرانی دارید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند آزمایش‌های ساده‌ای را اجرا کنند تا به شما اطلاع دهند که آیا کمبود دارید یا خیر.