10 کاربرد مهم کیسه آب گرم که باید بلد باشید
9 کاربرد کیسه آب گرم که همه باید بلد باشند!

کیسه آب گرم یکی تجهیزات مهم و کاربردی است که باید در هر خانه حداقل یک عدد از آن موجود باشد. شاید بپرسید چرا؟ در واقع می توان گفت کیسه آب گرم بر هر درد بی درمان دواست! اما در ادامه با من همراه شوید و خط به خط این مقاله را مطالعه کنید تا به شما بگویم فراید کیسه آب گرم چیست و کجاها می توان از این وسیله کاربردی استفاده کرد.

فواید کیسه آب گرم چیست؟

کیسه آب گرم معمولا برای گرفتگی عضلات بهترین و راحت ترین گزینه است. حتی می تواند خیلی سریع محل درد را تسکین دهد. بنابراین می توان آن را یک مسکن قوی غیر خوراکی هم دانست. در زمان گرفتگی عضلات بهترین و راحت ترین روش استفاده کیسه آب گرم و آب سرد می باشد. البته در این میان استفاده از کیسه های شن گرم نیز توصیه می شود. استفاده از کیسه آب گرم به همه افراد توصیه می شود و محدودیت سنی ندارد.


جهت بازدید از انواع کیسه آب گرم موجود در فروشگاه اینترنتی هیس کلیک کنید.


به عنوان مثال بانوان باردار یا خانم هایی که در دوران قاعدگی هستند می توانند برای تسکین درد عضلانی خود از کیسه آب گرم استفاده کنند. امروزه متریال ساخت کیسه آب گرم از لاستیک با جنس مرغوب می باشد تا بتواند گرمای شدید را درون خود تحمل کند.

9 کاربرد مهم کیسه آب گرم که نمی دانستید

همانطور که در بالا نیز اشاره شد از کیسه آب گرم برای بهبود دردهای عضلانی استفاده می شود. اما چگونه؟ در ادامه مهم ترین کاربردهای کیسه آب گرم را به شما می گوییم.

1- فواید کیسه آب گرم برای رحم چیست؟

یکی از موارد استفاده از کیسه‌ آب گرم، تسکین درد قاعدگی در افرادی است که قاعدگی دردناک را تجربه می کنند. در واقع گرمای کیسه های آب گرم باعث باز شدن عروق خونی و افزایش جریان خون در فرد می‌شود. نتیجه این امر شگفت انگیز بوده که باعث کاهش درد در فرد استفاده کننده می شود. برای این کار تنها کافی است کیسه آبگرم را با آب داغ پر کنید و بر روی محل درد نگه دارید. نتیجه معجزه آسای آن را می توانید مشاهده نمایید.

فواید کیسه آب گرم برای رحم چیست؟

2- استفاده از کیسه آب گرم در دوران بارداری

دوران بارداری جزو حساس ترین دوران برای هر شخصی است. بنابراین توصیه می کنیم در این دوران هر کاری حتی استفاده از کیسه آب گرم هم با توصیه و نظر پزشک انجام شود. در دوران پریودی برخی از بانوان با مشکل گردش خون مواجه هستند و در برخی موارد حتی احساس ضعف در ناحیه پاهای خود احساس می کنند. برای رفع این مشکل با تشخیص پزشک بهتر است از کیسه آب گرم استفاده کنید تا گرمای موجود در کیسه آب گرم سبب گردش خون بهتر در فرد شود.

استفاده از کیسه آب گرم در دوران بارداری

بانوان باردار عزیز به یاد داشته باشید که دمای بدن مادران نباید از یک حدی بالاتر برود زیرا هم برای جنین و هم برای مادر خطرناک می شود. به همین دلیل استفاده از وسایل گرمایشی مثل کیسه آب گرم، تشک های برقی، سونا و جکوزی و … تنها با نظر پزشک باید استفاده شود.

3- استفاده از کیسه آب گرم برای بهبود درد معده

بله درست خواندید معده شما هم ممکن است دچار گرفتگی عضلانی شود. برخی مواقع این گرفتگی مقطعی است که با استفاده از کیسه آب گرم خیلی زود بهبودی پیدا می کنید. اما در صورتی که تکرار مداوم این مشکل باید حتما به پزشک مراجعه کنید و ضمن آزمایشاتی که انجام می دهید مشکل را ریشه یابی کنید.

4- استفاده از کیسه آب گرم برای هضم غذا

جالب است بدانید که شما می توانید از کیسه آب گرم برای هضم غذای خود نیز کمک بگیرید. برای این کار کافی است کیسه آب گرم را بر روی معده خود قرار دهید و استراحت کنید. گرما باعث ایجاد گردش خون و در نتیجه بالا بردن روند هضم غذا می شود.

استفاده از کیسه آب گرم برای هضم غذا

5- استفاده از کیسه آب گرم برای کاهش استرس

شاید باورش سخت باشد اما خوب است بدانید که با استفاده از کمپرس آب گرم که بر روی شکم خود قرار می دهید می توانید تا حد زیادی استرس و نگرانی خود را کنترل و کاهش دهید. این روش به خصوص در فصل زمستان گزینه بسیار مناسبی است.

استفاده از کیسه آب گرم برای کاهش استرس

6- کمک به کاهش گردن درد

گردن درد مشکلی که تقریبا همه ما با آن مواجه می شویم. گردن درد می تواند به دلایل مختلفی مثل بد خوابیدن یا قرار گرفتن گردن در وضعیت نامناسب و … اتفاق بیفتد. در این میان هم کیسه آب گرم به کمک می آید و سبب کم شدن درد در ناحیه گردن می شود. کمپرس آب گرم با بهبود گردش خون در ناحیه درد موجب کاهش درد و بهبود گردن شما بشود.

7- کاهش درد در ناحیه گوش یا دندان

درد در نواحی همچون گوش یا دندان جزو مواردی است که همه را کلافه می کند و راهی به جز مصرف مسکن به ذهن نمی رسد. اما بهتر است از مواد شیمیایی کمتر استفاده کنید و برای بهبود در از کیسه آب گرم استفاده کنید. به طور کلی گرما موجب کاهش درد و افزایش گردش خون در فرد می شود.

8- کیسه آب گرم راه مبارزه با مشکلات روده بزرگ

درد روده یکی از دردهایی است که تحمل کردنش کار بسیار دشواری است. شاید باورتان نشود اما کیسه آب گرم برای درد روده بزرگ هم بسیار مناسب است. برای این کار تنها کافی است به حالت ریلکس دراز بکشید و کیسه آب گرم را بر روی شکم و در ناحیه درد قرار دهید. گرما به شل شدن ماهیچه های روده بزرگ کمک زیادی می کند و سبب کاهش چشم گیر درد در شما می شود.

کیسه آب گرم راه مبارزه با مشکلات روده بزرگ

9- درد کمر و کیسه آب گرم

خوب است بدانید که گرما درمانی یک درمان کاملا موثر برای کمردرد است. با گرما گردش خون تقویت می شود و سپس به مواد مغذی و اکسیژن اجازه می دهد تا به مفاصل و ماهیچه ها بروند. این امر به ترمیم عضلات آسیب دیده، تسکین التهاب و از همه مهمتر بهبود سفتی کمر کمک می کند. بنابراین استفاده از کیسه آب گرم با توجه به قابلیت حمل و انعطاف پذیری بالایی که دارند به راحتی بر روی شکم یا کمر قرار خواهند گرفت. از همین رو در هنگام کمر درد استفاده از کیسه آب گرم به شدت توصیه می شود.

درد کمر و کیسه آب گرم

4 نوع کیسه آب گرم داریم

کیسه آب گرم در مدل های جذاب و زیبای فانتزی در فروشگاه هیس موجود است. هر کدام از مدل های کیسه آب گرم دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند. از جمله انواع متداول کیسه آب گرم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  1. کیسه آب گرم برقی
  2. کیسه آب گرم شارژی
  3. کیسه آب گرم ترمو پلاستیک
  4. کیسه آب گرم ژله ای

نکات مهم در استفاده از کیسه آب گرم

اگر می خواهید کیسه آب گرم خریداری کنید و نمی دانید از میان انواع متنوع کدام گزینه را انتخاب و خریداری کنید پس این نکات را بخوانید و با توجه به نیاز خود و بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید خرید خود را انجام دهید.

  • دقت داشته باشید حتما موقع خرید از نوع مرغوب کیسه آب گرم خریداری نمایید.
  • در هنگام انتقال آب گرم به داخل کیسه دقت کنید که آب داغ را بر روی دستان خود نریزید.
  • بعد از اینکه کیسه آب گرم را پر کردید حتما درب آن را محکم ببندید و قبل از اطمینان از بسته بودن درب کیسه به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید.
  • بهتر است برای پیشگیری از عارضه های پوستی احتمالی کیسه آب گرم را به طور مستقیم بر روی پوست تان قرار ندهید. برای این کار از یک پارچه نسبتا ضخیم به عنوان واسطه استفاده کنید.
  • اگر می خواهید برای فردی میان سال یا کودک از کیسه آب گرم استفاده کنید بهتر است فاصله بین بدن فرد تا کیسه آب گرم را بیشتر کنید. زیرا این افراد پوست های حساس تری خواهند داشت.

بهترین حرارت کیسه آب گرم برای هر سن چقدر است؟

کیسه آب گرم برای تمامی سنین قابل استفاده می باشد. اما دقت داشته باشید که از درجه آب متناسب با سن و پوست هر شخص استفاده کنید. قطعا آب گرمی که برای کودک 2 ساله استفاده می کنید با آبی که برای یک فرد بالغ 20 ساله استفاده می کنید متفاوت می باشد. در ادامه حرارت متناسب با هر رده سنی را به شما می گوییم.

حرارت مناسب برای افراد زیر 2 سال و افراد با پوست حساس

حرارت مناسب برای افراد بالای 2 سال

به طور کلی افرادی که بالای دو سال سن دارند و یا افرادی که به طور کامل بالغ هستند، می تواند دمای کیسه آب را تا حدود 60 درجه هم انتخاب و از مزایای بی پایان آن استفاده نمایند. البته باید اشاره کنیم که بازه انتخاب دما برای این افراد، بین 50 تا 70 درجه می باشد.

حرارت مناسب برای افراد زیر 2 سال و افراد با پوست حساس

در صورتی که می خواهید از کیسه آب گرم برای کودک دلبندتان استفاده کنید و یا فردی هستید که پوست حساسی دارید پس باید از دمای پایین تر آب برای پر کردن کیسه آب گرم استفاده کنید. بهترین دمای آب برای این افراد در بازه 40 تا 50 درجه سانتی گراد می باشد. ضمن اینکه باید کیسه آب گرم به طور مستقیم بر روی ناحیه مورد نظر قرار بگیرد. پس برای محافظت بهتر است از یک تکه پارچه یا حوله برای محافظت از پوست استفاده کنید.